4. marec 2025, ob 10. uri
Cineplexx, Ljubljana
Združenje EPEKA, so. p., organizira projekcijo filmov v Ljubljani v okviru EU Youth Cinema: Green Deal (EUYC:GD 2024-2026).
EU Youth Cinema: Green Deal je inovativen projekt, posvečen trajnostni Evropi, ki v filmskem kontekstu predstavlja zelene cilje Evropske unije in prispeva k vrednotenju in razumevanju Zelenega dogovora EU večinoma med mladimi gledalci ter zagotavlja platformo za večkulturni pristop k zeleni agendi. Uspešno smo izvedli projekt v obdobju 2022–2024, v katerem smo vključili skoraj 5.000 mladih v filmske dogodke v sedmih slovenskih mestih in več tisoč drugih v pretočnem delu programa. Projekt nadaljujemo še v leta 2024–2026, v okviru katerega smo si zastavili dodatnih 23 predvajanj po Sloveniji in spletno sodelovanje prek spletne strani www.euyc.green.
EUYC:GD 2024-2026 aktivno soustvarjali isti štirje partnerji, ki že stojijo za uspehom prejšne izdaje 2022-2024 EUYC:GD: Združenje LET’S CEE Filmfestival in komunikacijska svetovalna agencija Chapter 4 iz Avstrije, Znanstvenoraziskovalno združenje za umetnost, kulturne in izobraževalne programe ter tehnologijo EPEKA iz Slovenije in združenje Go Green Skopje iz Severne Makedonije. Nov partner v skupini je ukrajinska nevladna organizacija INNOVATION GENERATION, ki bo začela ukrajinsko izdajo EUYC:GD.
Informacije o filmu:
A THIRSTY WORLD
Francija | 2012 | 91 min. Režija: Thierry Piantanida in Baptiste Rouget-Luchaire.
Danes, ko se močno povečuje povpraševanje, narašča svetovno prebivalstvo in prihaja do vse večjega vpliva neurejenega podnebja, je voda postala eden najdragocenejših naravnih virov našega planeta. Film omogoča odkrivanje najlepše pokrajine našega planeta: jezera, reke in mokrišča, ki jih je ustvarila voda.
PG-13: Primerno za nad 13 let.
Napovednik:
Filmi so na platformi za pretakanje na voljo od 1. marca, 2024 – 31. marca, 2025:
Gosti:
- Lena Penšek
Zagovornica v Greenpeace v Sloveniji in podnebna aktivistka pri Mladih za podnebno pravičnost. V preteklih petih letih se je aktivirala pri organizaciji slovenskih Podnebnih štrajkov, svojo profesionalno kariero pa v luči ekologije in okoljevarstva gradi že iz časa študentskih let. - Damjan Vinko
Biolog in profesor biologije, ki zadnjih 15 let kot član Slovenskega odonatološkega društva raziskuje kačje pastirje in se ukvarja z njihovim varstvom ter ohranjanjem njihovih bivališč. Aktiven je tudi na področju zagovorništva narave, podpornega okolja nevladnih organizacij in je urednik biltena slovenskih terenskih biologov in ljubiteljev narave – Trdoživ.
Celoten program je brezplačen, financira ga EU (program: Razvoj občinstva in filmska vzgoja), sofinancirajo pa avstrijsko ministrstvo za podnebje (BMK), Vienna Insurance Group | Wiener Städtische in Združenje za zbiranje avdiovizualnega gradiva (VAM). Mednarodna kinematografska skupina Cineplexx projekt podpira tudi kot ekskluzivni kinematografski partner. Dodatna slovenska podpornika (ali: sofinancerja) sta Študentski kampus in Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije.
Združenje EPEKA, so. p., podpirajo: