23. september 2024
Ljubljana

Združenje EPEKA, so. p., organizira lokalno izobraževalno aktivnost, znotraj mednarodnega Erasmus+ projekta “From Home to Home“.

Projekt “From home to home” je namenjen psihološkemu prilagajanju mladih migrantov v Evropi, z uporabo načela “peer-to-peer“.

Glavni cilj tega projekta je mladim migrantom omogočiti lažjo socialno integracijo in hkrati razvijati njihove kompetence, potrebne za uspeh v globaliziranem svetu..

Lokalne izobraževalne aktivnosti vodijo mladi posamezniki v skladu s pristopom peer-to-peer. Mladinski delavci so bili izbrani na podlagi ustreznih izkušenj na področju mladinskega dela, kar jih naredi primerne za delo z udeleženci na vrstniški ravni. Metoda peer-to-peer je učinkovita, saj omogoča povezovanje z izzivi in interesi mladih, hkrati pa ustvarja bolj sproščeno in odprto okolje za komunikacijo ter interakcijo.

Aktivnost “Živa knjižnica” temelji na principu “peer-to-peer”, kjer mladinski delavci vodijo pogovore med udeleženci, s čimer spodbujajo sproščen in odprt dialog. Ta metoda je izjemno uspešna pri spodbujanju pogovorov na enakopravni ravni in omogoča globlji vpogled v lokalne in globalne izzive skozi izmenjavo osebnih zgodb in izkušenj.

Pričakovani izidi lokalne izobraževalne aktivnosti:

  • Krepitev socialnih vezi med lokalno mladino in priseljenimi udeleženci iz Ukrajine.
  • Razumevanje in zavedanje kulturne raznolikosti.
  • Pozitivne povratne informacije udeležencev glede občutka vključenosti in zabave.
  • Izboljšanje timskega dela in komunikacijskih spretnosti s skupinskimi dejavnostmi.
  • Izboljšanje znanja o programih EU, zlasti o programu Erasmus+, in o tem, kakšne koristi lahko mladi pridobijo od EU.
  • Izboljšanje znanja o vrednotah EU, o medkulturnem dialogu, enakosti spolov, ciljih trajnostnega razvoja, zelenem dogovoru, miru in drugih pomembnih temah za današnji čas.
  • Spodbuditi empatijo med domačim prebivalstvom in manjšinami.
  • Uspešno izvajanje metode peer-to-peer, pri čemer bi se udeleženci pozitivno odzvali na to, da imajo moderatorja, ki je blizu njihovi starosti.

Živa knjižnica je odličen primer, kako se lahko zgodovina in osebne zgodbe uporabijo za ustvarjanje mostov med ljudmi različnih kultur in ozadij. Program Erasmus+ tako ne le spodbuja razvoj kompetenc, temveč tudi ustvarja prostor za empatijo in medsebojno razumevanje v vse bolj globaliziranem svetu.

Več informacij o dogodku in projektu lahko najdete na naši spletni strani ali nas kontaktirate na epeka@epeka.si

 

Vodja projekta: ANIMUS Training Center

Partnerji:

  1. Združenje EPEKA, so. p., Slovenija
  2. Foundation “Situational Center Open Doors”

Projekt je financirala Evropska unija v okviru programa Erasmus+.

Erasmus+ je program EU, ki podpira izobraževanje, usposabljanje, mlade in šport v Evropi. Program si prizadeva pomagati ljudem razvijati kompetence in znanja, ki jih potrebujejo za uspeh v globaliziranem svetu.

Mladinski program EPEKA sofinancirajo: Urad Republike Slovenije za mladino, Mestna občina Maribor in Erasmus+.