1. april 2022 – 31. marec 2024
Maribor, Slovenija
Združenje EPEKA, so. p., je sodelovalo kot partner v projektu Spodbujanje enakosti Romov v Sloveniji in na Slovaškem – PRESS.
Projekt Spodbujanje enakosti Romov v Sloveniji in na Slovaškem – PRESS, pri katerem je EPEKA Slovenija sodelovala kot partner, si je prizadeval spodbujati in zaščititi pravice Romov, ki so se soočali z diskriminacijo, z dvigom ozaveščenosti družbe in zainteresiranih strani, izboljšanjem izvajanja zakonodaje o nediskriminaciji ter opolnomočenjem Romov za pravno pomoč na Slovaškem in v Sloveniji.
Projekt Spodbujanje enakosti Romov v Sloveniji in na Slovaškem – PRESS, ki je potekal od 1. aprila 2022 do 31. marca 2024, je bil namenjen zaščiti pravic Romov pred diskriminacijo ter ozaveščanju družbe in deležnikov o teh vprašanjih. Program je izvajala organizacija Minority Rights Group Europe (MRGE) v sodelovanju s Centrom za državljanske in človekove pravice (Poradňa pre občianske a ľudské práva) na Slovaškem ter Združenjem EPEKA v Sloveniji.
Priročnik za pravnike – PRESS:
Priročnik – Enakost in pravičnost:
Cilji programa:
- Izboljšati poznavanje protidiskriminacijske zakonodaje in dostopa do pravnega varstva med pravnimi strokovnjaki, nevladnimi organizacijami, romskimi mediatorji, aktivisti in odločevalci.
- Okrepiti zmogljivosti in pripravljenost pravnih strokovnjakov za zagotavljanje pravne pomoči Romom, ki so žrtve diskriminacije, ter jim pomagati pri pravnih postopkih.
- Povečati ozaveščenost romskih skupnosti o njihovih pravicah in razpoložljivih pravnih sredstvih ter jih spodbuditi k iskanju pravnega varstva v primerih diskriminacije.
Ključne aktivnosti in dosežki:
- Raziskava: Izvedena je bila raziskava v Sloveniji in na Slovaškem, ki je kartirala različna področja diskriminacije proti Romom ter ovire pri njihovem dostopu do pravnega varstva. Rezultati so bili objavljeni v poročilu v angleškem, slovaškem in slovenskem jeziku.
- Usposabljanje: Pripravljena sta bila dva sklopa gradiv za usposabljanje pravnih strokovnjakov, nevladnih organizacij in romskih aktivistov v obeh državah.
- V Sloveniji je bilo usposobljenih 33 odvetnikov o protidiskriminacijski zakonodaji in sodni praksi.
- Usposobljenih je bilo 34 romskih aktivistov in predstavnikov nevladnih organizacij o protidiskriminacijski zakonodaji, razpoložljivih pravnih sredstvih ter o tem, kako podpreti diskriminirane Rome pri prijavi primerov diskriminacije pristojnim organom.
- Terensko delo: Romski mediatorji in partnerji so izvedli 181 terenskih obiskov v 80 romskih skupnostih ter se pogovorili z 881 člani skupnosti.
- Pravna pomoč: Zagotovljeno je bilo 129 brezplačnih pravnih svetovanj, 15 primerov diskriminacije pa je bilo prijavljenih nacionalnim organom za enakost ali drugim pristojnim institucijam.
- Okrogle mize in zagovorništvo: Organizirana je bila okrogla miza za nacionalne organe za enakost, kjer so bile izmenjane izkušnje pri obravnavi diskriminacije in deljene najboljše prakse. Izvedenih je bilo 11 zagovorniških srečanj na lokalni in 3 na evropski ravni, kjer so bili predstavljeni rezultati projekta.
- Poročila v senci: Predložena so bila poročila v senci Odboru ministrov Sveta Evrope, Odboru ZN proti mučenju, Odboru ZN za odpravo diskriminacije žensk in Svetu ZN za človekove pravice v okviru mehanizma splošnega rednega pregleda.
- Poročilo o pridobljenih izkušnjah: Objavljeno je bilo poročilo o pridobljenih izkušnjah v angleškem, slovaškem in slovenskem jeziku, ki povzema spoznanja iz terenskega in pravnega dela v Sloveniji in na Slovaškem.
Pomen programa:
Program PRESS je prispeval k večji ozaveščenosti o diskriminaciji Romov v Sloveniji in na Slovaškem ter okrepil zmogljivosti pravnih strokovnjakov, nevladnih organizacij in romskih aktivistov za učinkovito obravnavo primerov diskriminacije. S tem je bil narejen pomemben korak k večji enakosti in vključevanju Romov v obeh državah.
Projektno partnerstvo:
Minority Rights Group International (MRG) se v sodelovanju s približno 150 partnerji v več kot 50 državah po vsem svetu zavzema za to, da bi se prikrajšane manjšine in avtohtona ljudstva, ki so pogosto najrevnejši med revnimi, lahko slišale. Manjšine, za katere skrbi skupina MRG, so opredeljene kot “prikrajšane etnične, nacionalne, verske, jezikovne ali kulturne skupine, ki so manj številčne od preostalega prebivalstva in želijo ohraniti in razvijati svojo identiteto”.
The Center for Civil and Human Rights (Poradna) je nevladna organizacija s sedežem na Slovaškem, ki se osredotoča na varstvo človekovih pravic s posebnim poudarkom na pravicah manjšin in varstvu pred diskriminacijo. Že dolgo se ukvarja z vprašanjem diskriminacije Romov na različnih področjih javnega življenja.
Združenje EPEKA, so. p., je organizacija, dejavna na področju državljanstva EU, vrednot EU in medkulturnega dialoga, ki ima podružnice v več evropskih državah. Dolgoletno se ukvarja z neprivilegiranimi družbenimi skupinami, tako z mladimi kot z odraslimi, in spodbuja človekove pravice Romov v Sloveniji.
Program je financiran s strani EU programa European Union’s Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) ter Ministrstva za javno upravo.
Združenje EPEKA, so. p., podpirajo:
