Februar, 2021
NIJZ

NIJZ priporoča cepivo AstraZeneca za uporabo pri osebah starih od 18-64 let. Člani Posvetovalne skupine za cepljenje (PSC) so podali predlog, da se cepivo AstraZeneca priporoča za uporabo pri osebah starih od 18-64 let, ker je za starejše na voljo premalo podatkov o učinkovitosti cepiva.

NIJZ sporoča:

Ne glede na to, se cepljenje s cepivom AZ priporoči za cepljenje nepokretnih oseb na domu, ne glede na starost (najprej stari 80 let in več in v nadaljevanju v skladu s strategijo glede na starost oz. pridružene bolezni), saj je to cepivo, za razliko od mRNA cepiv, bolj stabilno in omogoča transport pripravljenega cepiva do mesta cepljenja.

Ker so mRNA cepiva trenutno namenjena le starostnikom starim 80 let in več (sledili pa bodo starostnik stari 75 let in več, nato pa starostniki stari 70 let in več, ki se jim pridružijo posebej ranljivi kronični bolniki ne glede na starost) se s cepivom AstraZeneca priporoča prednostno cepljenje tudi za naslednje skupine:

  • zdravstveni delavci, ki doslej še niso bili cepljeni,
  • institucionalizirane osebe (varovanci in zaposleni v SVZ, CIRIUS-ih, zaporih in drugih podobnih ustanovah), ki doslej še niso bile cepljene,
  • zaposleni in učenci šol za osebe s posebnimi potrebami, ki do sedaj še niso bili cepljeni,
  • cepljenje posebej ranljivih kroničnih bolnikov starih 18-64 let (lahko tudi za starejše z ali brez kroničnih bolezni, če izrazijo željo za čimprejšnje cepljenje, po presoji izbranega osebnega zdravnika)

Za posebej ranljivimi skupinami kroničnih bolnikov starih 18-64 let pridejo na vrsto za cepljenje s cepivom AZ ostali kronični bolniki stari 18-64 let, za njimi starostna skupina 60-64 let (zdravi), za njimi pa nujne službe.

PSC predlaga, da prednostne skupine znotraj nujnih služb, ki so potrebne za delovanje države, določi MZ ali vlada RS.

Dodatne informacije o cepivu AstraZenece

Za več informacij nas kontaktirajte preko elektronske pošte ali na facebooku.

EU Skladi

Projekt delno financirata Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve  in enake možnosti in Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega  sklada. Operacija se financira iz Operativnega programa za izvajanje  evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, 9. prednostne osi “Socialna vključenost in zmanjševanje tveganja revščine”, 9.1 prednostne naložbe “Aktivno vključevanje, vključno s spodbujanjem enakih možnosti in dejavnega sodelovanja ter izboljšanje zaposljivosti”, specifičnega  cilja 9.1.2 “Opolnomočenje ciljnih skupin za približevanje trgu dela”.